ul. Lindleya 12,
02-005 Warszawa

fundacja@czynmnydobro.pl

+48 722 195 659

czynmydobro.pl

Kiedy mały Filipińczyk, mieszkaniec Luceny pyta swoją mamę o to, co będzie na śniadanie, słyszy: ryż. Pytając o obiad i kolację słyszy tę samą odpowiedź. Dieta składająca się wyłącznie z ryżu wydaje się nam monotonna, a dla wielu filipińskich rodzin jest niczym rarytas…

Co ma odpowiedzieć rodzic, kiedy dziecko pyta dlaczego nie może chodzić do szkoły, tak jak jego rówieśnicy, jak mu wytłumaczyć, że nie ma na to pieniędzy, że ledwo starcza na życie…

Jest jednak nadzieja, dzięki staraniom misjonarzy i wrażliwym sercom Darczyńców, los filipińskich dzieci może się odmienić.

Projekty misyjne dla dzieci i ubogich rodzin na Filipinach

Filipiny: państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej części Azji położone na archipelagu około 7100 wysp, z czego mniej niż tysiąc jest zamieszkałych. Liczba ludności: ponad 100 mln osób. Stolica kraju: Manila.
Język(i): filipiński i angielski.
Religia dominująca: chrześcijaństwo.

Flaga Filipin składa się z 3 symboli i 2 kolorów. Słońce, czyli wolność, o ośmiu promieniach symbolizuje osiem prowincji, w których rozpoczęło się powstanie przeciw Hiszpanom. Trzy żółte gwiazdy oznaczają Mindanao, Luzon i Visayas. Są to główne regiony Filipin. Biały trójkąt czeski symbolizuje pokój i czystość, kolor czerwony– odwagę i braterstwo, zaś błękit symbolizuje patriotyzm.

Garść informacji

Filipiny są bardzo różnorodne nie tylko pod względem geograficznym, ale również kulturowym. Kraj jest prawdziwą mieszanką kultur, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem. Widoczne są wpływy nie tylko azjatyckie, ale także europejskie i amerykańskie.

Jest to jedyny kraj azjatycki, w którym dominuje chrześcijaństwo. W roku 2021 Filipiny obchodziły 500- lecie chrześcijaństwa. Archipelag odkrył Ferdynand Magellan. 31 marca 1521 r., w Niedzielę Wielkanocną, Magellan i jego załoga celebrowali pierwszą Eucharystię na małej wyspie u wybrzeży Leyte.

Pod względem turystycznym Filipiny są bardzo atrakcyjnym krajem. Rajskie plaże, krystalicznie czyste wody i piękne  rafy koralowe. Filipiny oferują niezliczoną ilość miejsc, z których najsłynniejsze to Wzgórza Czekoladowe, podziemna rzeka w Parku Narodowym Puerto Princesa, czy tarasy ryżowe w Banaue, uważane za ósmy cud świata. Mieszkańcy Filipin są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie, choć wiele rodzin żyje w trudnych warunkach i zmaga się z ubóstwem. Filipińczycy wyróżniają się niezwykłą gościnnością i otwartością. Potrafią dzielić się tym co mają, nawet gdy mają niewiele.

Miejscowe realia i działalność misjonarzy

Ubóstwo dotyka ponad 17% filipińskiej ludności. Wiele rodzin żyje w prowizorycznych warunkach. Ich domy są zbudowane z nietrwałego materiału i często doskwiera im głód. W skrajnych sytuacjach rodziny mieszkają „pod mostem”. Pomimo wykonywania ciężkiej pracy dochody ojców i matek nie wystarczają na utrzymanie domu, czy mieszkania. Nie stać ich także, by posłać dzieci do szkoły. Przeciętnie rodziny liczą 6 osób. Misjonarze oriońscy wykonują ogrom pracy, by wspierać rodziny w potrzebie. Szczególną troską otoczyli ludność w prowincji Quezon, gdzie prowadzą placówkę misyjną. W 2020 roku Zgromadzenie powołało fundację  DOFI w celu pozyskiwania funduszy na rzecz dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Don Orione Foundation International wdraża różne programy społecznościowe, w szczególności  wspomagające zdrowie i odżywianie, aktywność sportową dzieci oraz edukację.

Jak nasza Fundacja pomaga na Filipinach?

Ks. Janusz Nowak: Wspieramy rolnictwo i edukację dzieci. Latem 2020 roku misjonarz ks. Martin Mroz, w imieniu DOFI, zwrócił się do nas z prośbą o objęcie wsparciem lokalnych farmerów z prowincji Quezon. DOFI uruchomiła dla filipińskich rolników duży projekt podzielony na kilka etapów, od narzędzi po szkolenia. Poszukiwali funduszy na realizację. Podjęliśmy wyzwanie, w październiku 2020 roku włączyliśmy się w jeden z etapów- zakup narzędzi rolniczych. I tak ruszył projekt Rolnictwo na Filipinach.     

Od lipca 2021 pomoc w formie wsparcia na odległość kierujemy do dzieci z prowincji Quezon. Pierwsze dzieci już zostały włączone do projektu. Darowizny dla dzieci, przekazywane przez Darczyńców na subkonto Fundacji, są przeznaczane na finansowanie kosztów: wyżywienia, zakupu odzieży, obuwia, opieki medycznej i ubezpieczenia dzieci włączonych w projekt. Poza zapewnieniem podstawowych potrzeb bytowych, darowizny przeznaczane są na pokrycie kosztów edukacji dzieci, które wskutek ubóstwa nie mają możliwości kształcenia.

Dziękuję w imieniu naszej Fundacji , jak również w imieniu misji oriońskiej, za wszelkie Dobro okazane dzieciom i farmerskim rodzinom na Filipinach. Jesteśmy razem z potrzebującymi, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i na krańcach świata.

Zapoznaj się z naszymi projektami na Filipinach i okaż wsparcie dzieciom oraz ubogim rodzinom farmerskim.

Misja Don Orione

Dzieci oczekujące na wsparcie

Dzieci objęte wsparciem

Rolnictwo na Filipinach