ul. Lindleya 12,
02-005 Warszawa

fundacja@czynmnydobro.pl

+48 722 195 659

czynmydobro.pl

Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności, odpowiadając na potrzeby osób najuboższych z krajów misyjnych i osób zepchniętych na margines społeczeństwa, posłało do Kenii swoich misjonarzy. Dnia 13 grudnia 1998 r. Księża Orioniści oficjalnie otwarli nową placówkę misyjną w miejscowości Kaburugi. Zaczęła tętnić życiem parafia. Misjonarze otoczyli opieką ludność z plemienia Kikuju. W 2005 r. przy parafii powstało pierwsze dzieło miłosierdzia dla niepełnosprawnych.

Misja Kaburugi- na ratunek niepełnosprawnym dzieciom z Afryki

Kiedy misjonarze oriońscy poznali bliżej zwyczaje lokalnej ludności, szczególną uwagę zwrócili na niepełnosprawne dzieci i młodzież. Ich życie, z uwagi na głęboko zakorzenioną tradycję plemienną, było zagrożone. Mamy XXI wiek, a jednak w Afryce nadal dominuje pogląd, że niepełnosprawność jest przekleństwem. Taka mentalność wśród prostego ludu z wiosek prowadzi często do tragedii. Nieświadomi rodzice potrafią trzymać niepełnosprawne dzieci pod zamknięciem. Bywa, że dzieci są związane łańcuchem, a nawet wyrzucane z domu i umierają w samotności gdzieś w buszu. Misjonarze postanowili to zmienić.

W 2005 roku powołali na terenie swojej misji Don Orione Centre.

Jest to ośrodek pobytu dziennego, w którym niepełnosprawne dzieci i młodzież znajdują azyl. Są rehabilitowane, otoczone opieką i traktowane godnie. Ponadto centrum zapewnia swoim podopiecznym edukację i praktyczną naukę zawodu (krawiec, stolarz, ogrodnik). A misjonarze cały czas uwrażliwiają lokalną społeczność na potrzeby osób niepełnosprawnych i poprzez swoje zaangażowanie pokazują, że należy zawsze z godnością patrzeć na drugiego człowieka.

Początki funkcjonowania centrum były trudne, gdyż budynki nie były odpowiednio dostosowane i brakowało sprzętu. Po otwarciu ośrodka na zajęcia zapisano aż 60 niepełnosprawnych dzieci. Ze względu na brak środka transportu, ostatecznie uczęszczało ich tylko 15. Dzięki ofiarności darczyńców, po roku od otwarcia, misjonarzom udało się zakupić busa. Liczba dzieci uczęszczających na zajęcia automatycznie wzrosła.

Don Orione Centre od początku zatrudnia pracowników.

Kadra wychowawców i fizjoterapeutów troszczy się o dobro podopiecznych. Placówka daje szansę osobom niepełnosprawnym, bo umożliwia im zdobycie podstawowych umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Jak powszechnie wiadomo, wśród głównych wyzwań dla niepełnosprawnych jest znalezienie pracy.

Dlatego też misjonarze na terenie misji prowadzą gospodarstwo i ogrodnictwo. Podopieczni uczą się uprawy roślin. Centrum zawarło umowy z lokalnymi marketami i podopieczni wstawiają do sklepów warzywa, które sami wyhodowali.

Fundacja od samego początku, kiedy została powołana, czyli od 2007 roku wspiera podopiecznych Don Orione Centre w ramach projektu adopcji bezimiennej. Obecnie do placówki oriońskiej na codzienne zajęcia uczęszcza 38 osób niepełnosprawnych. Dzięki regularnym wpłatom Darczyńców możemy wspierać to dzieło.

A wszystko zaczęło się znacznie wcześniej. W 2000 roku, kiedy kaliskie Centrum Księdza Orione odwiedził misjonarz z Kenii, seniorki z Kaplicy M.B. Częstochowskiej, tworzące lokalną wspólnotę modlitewną ze łzami w oczach słuchały opowieści misjonarza. Panie poruszone losem afrykańskich dzieci podjęły pierwszą adopcję bezimienną. Wsparcie trwa do dziś.
Ogrom DOBRA i mnóstwo wzruszeń przez te wszystkie lata. Dziękujemy.

Misja Kandisi- nowoczesne kenijskie centrum rehabilitacji i terapii dla niepełnosprawnych

Kiedy placówka w Kaburugi w pełni się rozwinęła, Księża Orioniści podjęli decyzję o budowie drugiego centrum pomocy niepełnosprawnym. Dzięki pozyskanym funduszom udało się zrealizować projekt. 10 lipca 2015 roku uroczyście otwarto Orione Community Training Centre in Kenia w miejscowości Kandisi (powiat Kadijado, ok. 25 km od stolicy kraju Nairobi).

Orione Community Training Centre in Kenia to nowoczesne centrum rehabilitacji i terapii dla niepełnosprawnych dzieci, o którym jest głośno w całym kraju. Obecnie przebywa tu 60 podopiecznych. Centrum jest wyposażone w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt i zatrudnia wykwalifikowany personel. Dyrektor ks. Alejandro Ruiz, Orionista dba o to, aby pomoc dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo była realizowana na najwyższym poziomie.

W telewizji kenijskiej wyemitowano ciekawy reportaż o Centrum pt. A catholic priest Alejandro Ruiz start a centre to helps children with disability access education.

Dziękujemy Ci za każdą darowiznę przekazaną dla niepełnosprawnych dzieci z Afryki.
Razem dbamy o najsłabszych i bezbronnych. Bo życie ludzkie jest wartością największą.

Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
14 1240 1053 1111 0010 4353 6691
tytułem: Kaburugi i Kandisi
dla przelewów z zagranicy:
Kod SWIFT (BIC): PKOPPLPW, IBAN:PL

Więcej o Misji Kaburugi, jak również o drugiej oriońskiej Misji Kandisi możecie dowiedzieć się słuchając naszej audycji nagranej w listopadzie 2021 r. na falach Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej pt. Z misją dla niepełnosprawnych w Kenii 

Warto także zaglądać na profil Don Orione Ke (Kenya) na Facebooku, gdzie na bieżąco można śledzić działania centrum.