Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaś nie – w każdym razie wygra… Henryk Sienkiewicz
Czytanie książek jest ze wszech miar korzystne dla naszego zdrowia i życia. Jest to doskonała stymulacja dla mózgu. Podczas czytania, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, a to przekłada się na lepszą pamięć. Ponadto czytanie pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu i poszerza wiedzę.
Biblioteka na Madagaskarze
Rozpoczął się nowy rok szkolny 2023/2024, a w naszej Fundacji ruszył nowy projekt misyjny “Biblioteka na Madagaskarze”.
Dołącz do grona Ambasadorów Dobra, przekaż 20 zł na książkę do misyjnej biblioteki szkolnej i miej udział w rozwoju edukacji na Madagaskarze.
Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
53 1240 1053 1111 0010 4040 4926
z dopiskiem: Biblioteka na Madagaskarze
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania. Ruszają różne programy edukacyjne i ciekawe projekty, także w naszej Fundacji. 1 września 2023 wystartował nowy projekt misyjny “Biblioteka na Madagaskarze”.
Na Madagaskarze rok szkolny oficjalnie rozpoczyna się 12 września, ale uczniowie stopniowo, do połowy października, formują klasę. Mali Malgasze wracają do szkoły po wakacyjnej przerwie, którą spędzają z reguły bardzo pracowicie, pomagając rodzicom w różnych pracach domowych i polowych.
Dlaczego biblioteka na Madagaskarze ???
Aby wspomagać edukację ubogich malgaskich dzieci, podopiecznych misji oriońskiej w Ankazoabo-SUD. Uczniowie szkoły misyjnej na Madagaskarze, to zdolne i spragnione wiedzy dzieci, ale większość z nich pochodzi z bardzo ubogich rodzin. Rodziców nie stać na zakup książek, gdyż ledwo wystarcza im środków na zakup żywności i bieżące potrzeby. Dzieci jednak pragną zgłębiać wiedzę. Szkoła misyjna oferuje im podręczniki, ale korzystają z nich zbiorowo, podczas zajęć lekcyjnych.
Dzięki Darczyńcom, zaangażowanym w projekt wsparcia na odległość, uczniowie szkoły misyjnej mają pokryte koszty czesnego za edukację, mundurków szkolnych oraz wyżywienia i ubezpieczenia. Jednakże na Madagaskarze podręczniki są bardzo drogie i Siostry Misjonarki nie mają dostatecznych środków, aby zakupić po jednym egzemplarzu dla każdego dziecka. Podobnie jest z książkami w skromnej bibliotece szkolnej. Zasoby biblioteki to niewielka ilość używanych książek, które misja otrzymała w darze.
Chcemy to zmienić, dlatego też podejmujemy wyzwanie, aby wyposażyć malgaskich uczniów w książki i podręczniki, szczególnie podręczniki do nauki języków obcych.
Skąd ten pomysł?
Podczas tegorocznego pobytu w Polsce Sióstr Misjonarek z Madagaskaru, wsłuchiwaliśmy się w potrzeby szkół misyjnych i zrodził się pomysł uruchomienia projektu „Biblioteka na Madagaskarze”.
Siostra Violette: Uczniowie naszej misyjnej szkoły w większości pochodzą z ubogich rodzin. Dzięki wsparciu na odległość dostali szansę na wykształcenie. Podchodzą do tego odpowiedzialnie. Widzimy jak bardzo chcą się uczyć. Są naprawdę zdolni, szybko uczą się obcych języków. Na ile możemy, to cały czas rozwijamy szkołę. Zatrudniamy wykształconą kadrę nauczycieli, ale brakuje nam biblioteki i książek oraz dostatecznej liczby podręczników. Marzy mi się, aby uczniowie w szkole mieli takie pomieszczenie wypełnione książkami i mapami, aby mogli czytać, rozwijać umysł i poznawać świat.
W tym roku obchodzimy 65-lecie naszej szkoły, biblioteka byłaby wyjątkowym prezentem jubileuszowym dla dzieci. Nasza obecna biblioteka to tylko namiastka tej, o której marzymy. Pomieszczenie wymaga adaptacji i wyposażenia w regały oraz nowe ławki i krzesła, ale przede wszystkim potrzebujemy środków na zakup książek. Rodzice naszych uczniów, to w znacznej większości ludzie ubodzy. Aby zakupić książę musieliby przeznaczyć na ten cel około 20 zł, co stanowi bardzo duży koszt w budżecie domowym, gdyż pensja statystycznego Malgasza wynosi 210 000 Ariary, czyli 210 złotych.
Dlatego też proszę Was o wsparcie tego projektu, bo zdobyta wiedza to szansa dla dzieci na godne życie.
Ogarniam Was modlitwą i noszę w swym sercu.
s. M. Violette
Posłuchaj o projekcie
8 września na falach Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej miała miejsce promocja projektu podczas naszej comiesięcznej audycji. Tym razem zaprosiliśmy do studia wyjątkowego gościa – Księdza prof. Dariusza Kwiatkowskiego, wykładowcę na UAM w Poznaniu, który podzielił się „swoją przygodą z książką”. Ks. Dariusz przybliżył słuchaczom jak czytanie książek od najmłodszych lat rozwijało jego wyobraźnię. Dzięki wielokrotnemu przeczytaniu Robinsona Crusoe miał marzenia, aby podróżować i poznawać świat. Te marzenia udało się w dorosłym życiu zrealizować. Ks. Dariusz od kilku lat wspiera na odległość edukację dziecka z Madagaskaru… Pięknie o tym opowiedział. Posłuchajcie tej audycji.