ul. Lindleya 12,
02-005 Warszawa

fundacja@czynmnydobro.pl

+48 722 195 659

czynmydobro.pl

Misja Ankazoabo-SUD jest oddalona ok. 900 km od stolicy Madagaskaru. Podróż z Antananarywy do misji trwa aż dwa dni. Wyprawę dodatkowo utrudnia fatalny stan dróg, zwłaszcza kiedy pojawia się deszcz i błoto. Dlatego też sprawdzają się tam wyłącznie terenowe auta. Siostra Alojza Kwiatkowska, oriońska misjonarka posługująca na Madagaskarze od 1994 roku, wielokrotnie przemierza tę odległość doglądając placówkę misyjną. To właśnie tam w dalekim Ankazoabo-SUD ponad 200 dzieci otrzymuje wsparcie na odległość od Darczyńców z Polski. To tam rozkwita misyjny kurnik i wypiekane są pyszne bułeczki dla dzieci.

Misja Ankazoabo-SUD

Misja Ankazoabo-SUD, położona w południowo-wschodniej części Madagaskaru, jest prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Orionistek Małych Misjonarek Miłosierdzia od 7 września 2006 r. Obecnie w misji posługuje 5 sióstr i 2 postulantki. Wszystkie Siostry to Malgaszki. W Zgromadzeniu we Włoszech panuje ogromna radość, bo widać owoce wieloletniej ewangelizacji. Jest dużo powołań zakonnych wśród młodych Malgaszek. Obecnie na czerwonej wyspie Siostra Alojza jest jedyną Europejką wśród Orionistek. Od ponad ćwierć wieku pełni tam posługę misyjną. Jest odpowiedzialna za finanse i rozwój poszczególnych misji

Siostry Orionistki w regionie Ankazoabo, zajmującym obszar
2400 km², pełnią posługę ewangelizacyjną, prowadzą szkołę misyjną oraz zapewniają lokalnej ludności opiekę medyczną, głównie jako pielęgniarki. Dla wielu Malgaszów dostęp do opieki medycznej jest utrudniony. Dlatego też siostry odwiedzają mieszkańców buszu, tworząc tzw. „wędrowne lecznice”.

Ponadto, wraz z przybyciem Sióstr do Ankazoabo, otwarto wcześniej zamkniętą przychodnię katolicką ECAR. Siostry urządziły w miarę funkcjonalną przychodnię w najbliższej wiosce w buszu. Przychodnia leczy głównie uczniów
i nauczycieli, a w wyjątkowych sytuacjach także innych chorych, szczególnie bardzo biednych mieszkańców regionu. Natomiast, w przypadku wystąpienia epidemii, przychodnia jest otwarta dla wszystkich potrzebujących.

Rejon Ankazoabo-Sud jest zamieszkany przez plemię Bara oraz inne plemiona obce. Dzieci, w zależności od sytuacji materialnej rodziców, uczęszczają do szkoły prywatnej prowadzonej przez misję lub do szkoły publicznej. W szkole misyjnej jest wysoki poziom nauczania, co jest bardzo doceniane na Madagaskarze, ale trzeba uiścić czesne. Nie wszystkich rodziców stać na to. Z kolei, dzięki opłatom z czesnego, Siostry mogą pokrywać koszty wynagrodzenia nauczycieli oraz inne niezbędne wydatki związane z prowadzeniem szkoły i utrzymaniem standardu. W oriońskiej szkole misyjnej w Ankazoabo uczy się 950 uczniów. Szkoła zatrudnia 27 nauczycieli.

Nasza Fundacja od 2014 roku obejmuje wsparciem misję Sióstr Orionistek. Realizujemy projekt adopcji, czyli wsparcia na odległość dzieci z regionu Ankazoabo-SUD. Są to uczniowie oriońskiej szkoły misyjnej. Ponadto realizujemy projekt Zwierzaki dla Afryki oraz Piekarnie na Madagaskarze.

200 malgaskich dzieci ma zapewnione stałe wsparcie. Są dożywione, mają zakupioną odzież, zagwarantowaną opiekę medyczną i uczęszczają do szkoły. To wszystko jest możliwe dzięki Darczyńcom z Polski, którzy w momencie wypełnienia deklaracji wsparcia dziecka z Misji Ankazoabo- SUD, stają się „Rodzicami Adopcyjnymi” na odległość. Stała pomoc z Polski pozwala Siostrom rozwijać oriońskie misyjne dzieło pomocy najuboższym. 

Adopcja, czyli wsparcie na odległość to projekt, który chwyta za serce i niesie realną pomoc dzieciom zagrożonym głodem oraz chorobami, będącymi konsekwencją skrajnego niedożywienia.
Dołącz do grona Rodziców Adopcyjnych i podaruj malgaskim dzieciom nadzieję na lepsze życie.

Jak zostać Rodzicem adopcyjnym?
Skontaktuj się z koordynatorami projektu:

Barbara Szlagor
email: madagaskar@czynmydobro.pl
tel: 722 195 659

Dzieci oczekujące na wsparcie

Dziękuję Wam z całego serca za pomoc okazaną dzieciom z misji Ankazoabo- SUD. Poprzez projekt adopcji na odległość ogromna liczba dzieci otrzymuje wsparcie. To Darczyńcy z Polski sprawili, że te dzieci mogły podjęć edukację. Ponadto pozostałe projekty i akcje misyjne realizowane dla nas przez Fundację Księdza Orione Czyńmy Dobro przyczyniają się do rozwoju misji. Konkretna pomoc w postaci kur czy wypieku pieczywa trafia do dzieci i ich rodzin. Kiedy rozpoczynaliśmy misję
w Ankazoabo w 2006 roku było nam ciężko ale Wasza wieloletnia pomoc pozwoliła misji rozwinąć skrzydła. Dzięki darowiznom jakie cyklicznie wpływają do nas możemy nieść pomoc coraz większej liczbie potrzebujących. Za to wszystko dziękujemy i zapewniamy o naszej codziennej modlitwie za Was. Deo gratias.

s.Alojza Kwiatkowska MMM

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Siostrą na naszym kanale: https://youtu.be/wS-c0AFfODs