Kiedy mały Filipińczyk, mieszkaniec Luceny pyta swoją mamę o to, co będzie na śniadanie, słyszy: ryż. Pytając o obiad i kolację słyszy tę samą odpowiedź. Dieta składająca się wyłącznie z ryżu wydaje się nam monotonna. A dla wielu filipińskich rodzin jest niczym rarytas. Na zakup ryżu uboższe filipińskie rodziny przeznaczają aż 70% domowego budżetu, a jeszcze trzeba po niego jechać na targ. Transport niestety powiększa koszty…
Rolnictwo na Filipinach
Cel projektu:
Zagwarantowanie stałego dostępu do pożywienia rodzinom z obszarów wiejskich w Mayao Silangan (Gmina Lucena) oraz pomoc lokalnym rolnikom, którzy są w trudnej sytuacji finansowej. Obszar Mayao Silangan jest domem dla blisko 9 tysięcy osób. Są to głownie ludzie młodzi i chętni do pracy.
Jaki jest problem?
Rolnicy w tym rejonie Filipin mają ogromny problem, aby się utrzymać. Nie mają swoich farm. Brak im stałych miejsc zatrudnienia. Są najmowani do pracy jedynie dorywczo.
Jak mogę pomóc?
- Przeczytaj i opowiedz znajomym.
- Promuj projekt udostępniając posty ze strony www.facebook.com/Misja.Filipiny
- Zostań naszym Wolontariuszem.
- Zostań naszym Darczyńcą.
Co może się zmienić dzięki mojemu wsparciu?
Dzięki Tobie lokalni rolnicy otrzymają pomoc finansową na zakup narzędzi i rozwój rolnictwa. Zaś miejscowi konsumenci będą mogli kupować świeże produkty uprawiane we własnym sąsiedztwie.
Niezbędne narzędzia rolnicze:
– sierp 20,00 PLN
– łopata 50,00 PLN
– motyka 50,00 PLN
– grabie (8-zębne) 80,00 PLN
– widły (4-zębne) 130,00 PLN
– środki ochrony roślin do uprawy 1 morgi pola ryżowego 170,00 PLN
Przekaż darowiznę na narzędzia rolnicze
i zostań certyfikowanym Farmerem na Filipinach
Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
98 1240 2946 1111 0011 0741 6376
z dopiskiem: Rolnictwo– Filipiny
Jak uzyskać certyfikat Super Farmera?
1. Wpłać darowiznę na rachunek projektu.
2. Napisz do naszego koordynatora barbara.szlagor@czynmydobro.pl
3. Certyfikat otrzymasz mailowo lub pocztą na wskazany adres.
Ks. Martin Mroz Orionista, misjonarz na Filipinach:
Zgodnie z charyzmatem Księdza Orione, projekt ten przyniesie pomoc około 200 zubożałym rodzinom zaoszczędzając fundusze, które można przeznaczyć na edukację ich dzieci lub na lepsze wyżywienie. Będzie także można zatrudnić na stałe około pięciu rolników i umożliwić pracę sezonową 15-20 rolnikom. Zbudujemy zabezpieczoną narzędziownię, zakupimy niżej wymienione narzędzia rolnicze, a także przeprowadzimy szkolenie w ciągu jednego roku od otrzymania środków.
Potrzebujemy sadzonek, nasion, nawozu oraz tacek do sadzonek. Jeśli chodzi o nawadnianie nie mamy węży, żarówek i puszek wodnych oraz zraszaczy. Brakuje również podstawowych narzędzi takich jak: łopaty, motyki, grabie, widły, siekiery, i narzędzia do orki. Aby móc pielęgnować te uprawy potrzebne będą nożyce, taczki, kosiarka, kosy, rękawiczki, nożyce ogrodowe, obuwie gumowe, noże, bolo (długi ciężki nóż do wycinania roślin), palety, wiadra, sierpy.
Szkolenie w zakresie standardowych technik rolniczych zostanie przeprowadzone dla lokalnych rolników i naszego personelu. Instruktorzy ze szkół rolniczych podlegających Ministerstwu Rolnictwa również pomogą nam w tym przedsięwzięciu przeprowadzając szkolenia i seminaria.”