ul. Lindleya 12,
02-005 Warszawa

fundacja@czynmnydobro.pl

+48 722 195 659

czynmydobro.pl

Malgasze to cudowni ludzie, większość z nich żyje w skrajnych warunkach, a mimo to potrafią cieszyć się z prostych rzeczy. Są bardzo pozytywnie nastawieni do misjonarzy. Kiedy odwiedzamy mieszkańców wiosek i zaglądamy do buszu spotykamy się z wielką serdecznością i gościnnością. Choć żyją bardzo ubogo i żywią się skromnie, podczas odwiedzin częstują nas tym, co mają. Nasza posługa wśród Malgaszów, to przede wszystkim towarzyszenie im w codzienności, troska o ich życie i zdrowie, a w szczególności troska o dzieci. Dzięki ogromnemu wsparciu, jakie płynie od Was z Polski, możemy realizować program dożywiania i edukacji dzieci. Deo gratias. Dziękujemy Wam za każdy gest dobroci.

s. Alojza Kwiatkowska MMM

Projekty misyjne dla dzieci i ubogich rodzin na Madagaskarze

Madagaskar: państwo położone na wyspie w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki.
Liczba ludności: 20 mln osób.
Stolica kraju: Antananarywa.
Język(i): francuski, malgaski i angielski.
Religia: Ponad połowa społeczeństwa wyznaje chrześcijaństwo.

Flaga Madagaskaru została przyjęta 14 października 1958 r., a więc dwa lata przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości. Składa się z trzech kolorów: biały, czerwony i zielony. Biel i czerwień odnoszą się do barw używanych przez władców istniejącego na wyspie przedkolonialnego królestwa Merina. Natomiast zieleń nawiązuje do wpływowej klasy chłopów, która odegrała ważną rolę w walce o niepodległość.

Madagaskar, zwany Czerwoną Wyspą, jest pod każdym względem wyjątkowy. Piękno przyrody i naturalne bogactwa budzą zachwyt.

Kraj obfituje w cenne surowce mineralne, takie jak: chrom, grafit, nikiel, złoto i kamienie szlachetne. Jednakże Madagaskar jest słabo rozwinięty i większość ludności żyje w biedzie.

Miejscowe realia

Wyspa leżąca w strefie tropikalnej jest nękana pomiędzy styczniem a marcem gwałtownymi cyklonami. Powodują one wiele szkód i zniszczeń. W ciągu ostatnich 10 lat Madagaskar dotknęło wiele różnych klęsk i tragedii.

Jest to kraj niestabilny gospodarczo, w niektórych rejonach panuje skrajna bieda. Podczas gdy stale wzrasta tu liczba ludności, ubóstwo staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. Wraz z ubóstwem nasila się problem niedożywienia i zagrażających życiu chorób, szczególnie dotyczy to dzieci.

Trudna sytuacja finansowa rodziców przekłada się także na edukację dzieci. Ponad połowa małych Malgaszów nie uczęszcza do szkoły.

Posługa misyjna Sióstr Orionistek na Madagaskarze

Siostry Orionistki, pełniące posługę misyjną na Madagaskarze, wiele wysiłku wkładają w to, aby polepszyć warunki życia rodzin i dzieci.

W szkole misyjnej w Ankazoabo-Sud 950 uczniów ma zapewnioną edukację, misyjna piekarnia wypieka dzieciom słodkie bułeczki,
a zagroda kur i świnek cały czas się rozrasta. To wszystko jest możliwe dzięki wsparciu Darczyńców. W Mandiavato Siostry prowadzą przychodnię i porodówkę. Mają tam 400 podopiecznych. W Moramanga pomagają 800 dzieciom i prowadzą internat dla 30 uczniów szkoły średniej.

W stolicy kraju Antananarywie, w misji Andrambato, Siostry prowadzą stołówkę dla 250 dzieci. Działa tam druga misyjna piekarnia wybudowana dzięki wsparciu organizacji Jesteście Światłem Ponadto Siostry każdego dnia obejmują wsparciem doraźnym wielu potrzebujących.

Jak pomaga Malgaszom nasza Fundacja?

Ks. Janusz Nowak: Siostry Orionistki Misjonarki na Madagaskarze w 2014 roku zwróciły się do nas z prośbą o objęcie pomocą misji Ankazoabo-SUD, gdzie prowadzą szkołę. Tak ruszył projekt adopcji, czyli wsparcia na odległość. Dzięki wrażliwym sercom naszych Darczyńców, którzy deklarują stałe wsparcie, pomoc otrzymuje 200 małych Malgaszów- uczniów szkoły misyjnej w Ankazoabo-SUD. Czy to wystarczy? Kiedy o tym myślę, rozważam słowa Pana Jezusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili” oraz te znamienne „bo byłem głodny a daliście mi jeść, byłem spragniony a daliście mi pić…” To zobowiązuje, abyśmy dalej czynili Dobro w Polsce i na krańcach świata.

To Dobro dociera na Madagaskar także w postaci zwierzaków. Akcja Kura na Madagaskarze bije wszelkie rekordy. Ogromna liczba osób jest zaangażowana w pomoc misjom w tej formie. Parafie, szkoły, instytucje, rodziny. Kto żyw „zakupuje” kury. Darczyńca, po przekazaniu darowizny, staje się certyfikowanym właścicielem kury na Madagaskarze, a nawet właścicielem kurnika, gdy przekaże większą kwotę darowizny. Z kolei nasze seniorki z Klubu Seniora przy Centrum Księdza Orione w Kaliszu szyją kury maskotki na promocję akcji. Nawet osadzeni włączyli się w to dzieło i szyją poduszki z motywem kury. Kiedy widzę zaangażowanie tak wielu ludzi, to jestem przekonany, że Dobro procentuje i powraca ze zdwojoną siłą.

Zapoznaj się z naszymi projektami na Madagaskarze i okaż wsparcie dzieciom z misji oriońskich.

Misja Ankazoabo-SUD

Dzieci oczekujące na wsparcie

Dzieci objęte wsparciem

Piekarnie na Madagaskarze

Bułka dla Malgaszka

Kura na Madagaskarze

Pomoc placówkom misyjnym